6 Best Durian Delivery Services in Singapore 2026: Frozen MSW Now $30, and Only One Seller Still Delivers Fresh MSW (2 Oct Update)
Food

6 Best Durian Delivery Services in Singapore 2026: Frozen MSW Now $30, and Only One Seller Still Delivers Fresh MSW (2 Oct Update)

The season is over, and this check the fresh shelves emptied. Durian Delivery Singapore has sold out of every fresh Mao Shan Wang line and now lists one fresh durian, an 800g XO D24 box at $48.00. Fresh Durian is out of stock on all 14 lines, so its FD35%DIS26 code has nothing to apply to. That leaves Durian 36 as the only seller here still delivering fresh Mao Shan Wang, at $28/kg, or $89.60 for an 800g box, unchanged since 19 September. Its $16/kg Hulu Wang, D24 and XO budget lines have dropped off its online shop. The good news is in the freezer: Durian Delivery cut its vacuum-packed 800g Penang MSW from $55.00 to $30.00 and its frozen Black Thorn from $70.00 to $50.00, both marked Limited Stock. At $3.75 per 100g, that frozen MSW is less than half the price of any other Mao Shan Wang on this page.

Jamie Tan5 July 202610 min readUpdated 2 Oct 2026

The season is over, the fresh shelves have emptied, and the freezer is where the deal is.

> Quick view: cheapest Mao Shan Wang delivered is Durian Delivery Singapore's frozen 800g Penang MSW at $30.00 (was $55.00, Limited Stock). The only fresh MSW still deliverable is Durian 36 at $89.60 per 800g. Fresh Durian is sold out on every line.

Durian Delivery Singapore: Fresh MSW Sold Out, but Its Frozen 800g MSW Is Now $30, the Cheapest on This Page
1
Durian Delivery Singapore: Fresh MSW Sold Out, but Its Frozen 800g MSW Is Now $30, the Cheapest on This Page logo

Durian Delivery Singapore: Fresh MSW Sold Out, but Its Frozen 800g MSW Is Now $30, the Cheapest on This Page

THE FRESH SHELF EMPTIED, THE FREEZER GOT CHEAPER (verified 2 Oct 2026): Durian Delivery Singapore (duriandelivery.com.sg) has sold out of every fresh Mao Shan Wang, Black Gold and Black Thorn line it listed on 19 September. Its fresh-durian category now reads Showing the single result: an A6 Pahang XO D24 box of 800g de-husked flesh at $48.00, a creamy, bittersweet D24 and the cheapest fresh durian on this page at $6.00 per 100g. THE FROZEN SHELF IS THE STORY. The A8 Frozen Penang MSW 800g has been cut to $30.00 from $55.00, and the A8 Frozen Black Thorn 800g to $50.00 from $70.00, both marked Limited Stock. At $3.75 per 100g that frozen Mao Shan Wang is less than half the price of any other MSW here, fresh or frozen. The catch is in the small print: these boxes are frozen, not fresh, cannot be exchanged for fresh durian, and thaw softer, so they suit desserts and purees as well as eating. Frozen Hulu, Kun Bao and Milky Red Prawn are now out of stock. Also in stock: 1kg purees at $40 (Penang MSW) and $30 (Pahang D24), and a Penang MSW durian puff from $38. Free islandwide delivery above $100 ($150 to Sentosa and Lim Chu Kang), so three $30 boxes and a puree clears it. 24/7 ordering, free replacement of any bad durian, WhatsApp 84973036.

Frozen price cut: 800g Penang MSW now $30 (was $55) and 800g Black Thorn $50 (was $70), both Limited Stock. Fresh MSW sold out; the only fresh line is an 800g XO D24 at $48. Free delivery above $100, open 24/7

Get Deal
Durian 36: Now the Only Seller Here Still Delivering Fresh Mao Shan Wang, at $89.60 for 800g
2
Durian 36: Now the Only Seller Here Still Delivering Fresh Mao Shan Wang, at $89.60 for 800g logo

Durian 36: Now the Only Seller Here Still Delivering Fresh Mao Shan Wang, at $89.60 for 800g

THE LAST FRESH MAO SHAN WANG ON THIS PAGE (verified 2 Oct 2026): with Durian Delivery Singapore and Fresh Durian both sold out of fresh MSW, Durian 36 (durian36.com) is the one service here you can still order it from, and its prices have not moved since 19 September. Per kg of whole fruit: Mao Shan Wang $28, Black Gold MSW $30, Old Tree MSW $32, Raja Kunyit Gua Musang $34 and Black Thorn $28.WHAT A BOX COSTS: the listed $28 is the per-kg rate, not the price. Its product page adds the weight as a surcharge, so Mao Shan Wang is $67.20 for 600g of flesh and $89.60 for 800g (cut from about 2.4kg and 3.2kg of fruit), and Black Thorn is $71.40 for 600g and $95.20 for 800g. That is $11.20 per 100g for MSW.ITS BUDGET TIER HAS GONE: the Hulu Wang at $16/kg, and the D24 and XO it sold cheaper after 7pm, are no longer listed in its online durian category, so fresh durian here now starts at $28/kg. Frozen boxes are unchanged at $70.40 (MSW), $76.80 (Black Gold and Black Thorn) and $83.20 (Old Tree) per 800g, and purees are $14 (D24) and $20 (MSW) with buy-10-get-1-free. It runs 24/7 same-day islandwide from its 24-hour stall at 608 Geylang Road.

Only fresh MSW left to deliver: Mao Shan Wang $28/kg, which is $67.20 for 600g or $89.60 for 800g of flesh; Black Thorn $95.20 per 800g. Prices unchanged since 19 Sep; the $16/kg Hulu Wang, D24 and XO lines are no longer online. 24/7 same-day islandwide

Get Deal
Fresh Durian: Sold Out on All 14 Lines, So the 35% Code Has Nothing to Apply To
3
Fresh Durian: Sold Out on All 14 Lines, So the 35% Code Has Nothing to Apply To logo

Fresh Durian: Sold Out on All 14 Lines, So the 35% Code Has Nothing to Apply To

SOLD OUT ACROSS THE BOARD (verified 2 Oct 2026): a fortnight ago Fresh Durian (freshdurian.com.sg) held the cheapest full 800g Mao Shan Wang box on this page. Today every one of its 14 lines reads Out of Stock: Mao Shan Wang, Pahang Old Tree MSW, Pahang Black Gold, the High-Altitude Signature Black Gold, Gua Musang Raja Kunyit, the MSW plus Old Tree plus Black Gold bundle, Penang Black Thorn, XO D24, King Red Prawn, Golden Phoenix, Crystal Mangosteen, and even the frozen 100% MSW puree and the MSW durian puff. The FD35%DIS26 code is still on its banner, but with nothing in stock it cannot be used. Its grid still shows list prices, which slipped back to Mao Shan Wang $52, Old Tree $55 and Black Gold $58 for 400g; on the product pages the 800g size is roughly double.WHY IT STAYS ON THE LIST: it is a working business that sold through the end of a season rather than a closure, it publishes a clear husk ratio (400g or 800g of meat from about 3.3kg of fruit), and its about-60-minute express delivery is the fastest here when it has stock. Check back for the minor season around November and December, and read the bundle maths before you buy: at our last check its SAVE MORE bundle cost more than the same three boxes bought separately.

Sold out on all 14 lines, including the puree and the puff, so the FD35%DIS26 code on its banner has nothing to apply to. List prices back to MSW $52, Old Tree $55, Black Gold $58 per 400g. Check back for the minor season

Code: FD35%DIS26

Get Deal
99 Old Trees: Still Season Ended on All 16 Fresh Varieties; Frozen MSW $53 per 450g, Walk-in Only
4
99 Old Trees: Still Season Ended on All 16 Fresh Varieties; Frozen MSW $53 per 450g, Walk-in Only logo

99 Old Trees: Still Season Ended on All 16 Fresh Varieties; Frozen MSW $53 per 450g, Walk-in Only

NO CHANGE, THE SEASON IS STILL SHUT (re-checked 2 Oct 2026): 99 Old Trees (99oldtrees.com) set its own end date, reached it, and has not reopened. Its site-wide banner still reads Season Ended, Chilled and Frozen Durians Available, Walk-in Purchase Only, and every one of its 16 fresh varieties is badged Season Ended, including the Mao Shan Wang [D197] at $88 per 750g de-husked box. The rest, all per 750g and all closed, are Black Thorn [D200] $88, Tekka [D160] $72, Jinfeng [D198] $63, Johor XO $59, Ganghai $59, Black Pearl [Taiyuan] $59, Red Prawn [D175] $57, D88 $56, S17 $55, D13 $55, Bola [D199] $53, Celestial $53, Kasap Merah $52 and Sultan King [D24] $48, with Pontian King and Tian Xiang listed as enquiry items.WHAT YOU CAN STILL BUY, IN PERSON ONLY: frozen Mao Shan Wang at $53 per 450g or $208 for a four-box package, and Mao Shan Wang paste at $56 per 900g, all walk-in at 1 Teo Hong Road #01-01, opposite Outram Park MRT Exit 4, daily 12pm to 10pm. Its $88 Mao Shan Wang Premium Mooncake set (usual price $110) is still sold out. When delivery resumes for the next harvest its published rate is $9.90 islandwide, free above $180, with delivery 7:30pm to 10:30pm and self-collection 7pm to 9pm.

Still Season Ended: all 16 fresh varieties closed. Frozen MSW $53 per 450g, $208 for four, and MSW paste $56 per 900g, walk-in only at 1 Teo Hong Road #01-01, daily 12pm to 10pm

Get Deal
Royal Durian: Customise Sweet-to-Bitter, but Only Its MSW Gelato Can Be Ordered Now
5
Royal Durian: Customise Sweet-to-Bitter, but Only Its MSW Gelato Can Be Ordered Now logo

Royal Durian: Customise Sweet-to-Bitter, but Only Its MSW Gelato Can Be Ordered Now

STILL SOLD OUT, AND THE MOONCAKE HAS GONE TOO (re-checked 2 Oct 2026): Royal Durian (royalduriansg.com) has not restocked fresh durian since late August. Every size on its Mao Shan Wang product page is out of stock, the single box, the trial pair, the 3-box bundle and the 4-box bundle alike, and so are its Pahang MSW puree, its Christmas Special bundle, its Golden Pillow whole cake, its Bumble Bee line and its Exploding Mao puff. Since our last check the Royal MSW Snowskin Mooncake ($78 against a $98 usual price) has sold out as well, which leaves the MSW gelato, from $27.80 a cup, as the only thing you can order. Its MSW listing still shows $53 against a $55 usual price while remaining unbuyable, so treat that as a placeholder rather than a deal. The business is trading and its site is live, so this is an end-of-season supply gap rather than a closure, and its customise-your-own sweet-to-bitter ordering is the reason to come back. Its published policy is to postpone or refund rather than ship fruit that fails QC. Delivery is evening-only with a day's notice, free from two boxes. Check back around the minor season in November and December.

Sold out since late August: every fresh MSW box, the puree, cake and puffs, and now the snowskin mooncake too. Only the MSW gelato (from $27.80) can be ordered. Check back for the minor season

Get Deal
Ah Seng Durian: A 40-Year Institution, Walk-in Only While Its Online Store Is Closed for the Off-Season
6
Ah Seng Durian: A 40-Year Institution, Walk-in Only While Its Online Store Is Closed for the Off-Season logo

Ah Seng Durian: A 40-Year Institution, Walk-in Only While Its Online Store Is Closed for the Off-Season

STILL CLOSED ONLINE (re-checked 2 Oct 2026): if you came here searching for Ah Seng durian DELIVERY, there isn't one. Its CoCo Cart storefront (ahsengdurian.cococart.co) still reads Ah Seng Durian is closed for now but we'll be back soon, and its own website catalogue still reads There are no products available. Its MSW snowskin mooncake ($92 a set of 4) had a collection window of 17 August to 25 September, so that has now closed too. TREAT THIS AS SEASONAL, NOT TERMINAL. Ah Seng has traded for over 40 years, its website is live and unchanged, and a shut online shop between Pahang harvests reads as a business going quiet for the off-season. ITS OWN LOCATION PAGE LISTS ONE OUTLET, the Alexandra Outlet at Blk 119 Bukit Merah Lane 1 #01-24, open to 10pm. The Ghim Moh stall at 20 Ghim Moh Road that this guide once pointed readers to is not named anywhere on Ah Seng's own site, although third-party directories still list it, so phone before making a special trip. Ah Seng prices to the day's market, so ask for the per-kg rate when you arrive.

Online store still closed: its CoCo Cart reads Ah Seng Durian is closed for now but we'll be back soon, and the mooncake collection window ended on 25 Sep. Alexandra outlet only, walk-in, to 10pm

Get Deal

6 Singapore durian delivery services compared, with stock and prices checked 2 October 2026. Fresh Mao Shan Wang is now sold out at every seller here except Durian 36, while frozen got cheaper.

ServiceFresh MSW in stock?What one MSW box costsChange since 19 SepDeliveryFree delivery
Durian Delivery SGNo, sold out (fresh XO D24 $48 only)Frozen $30.00 / 800gFrozen MSW cut from $55, frozen Black Thorn from $70 to $5024/7 islandwideAbove $100 ($150 Sentosa and Lim Chu Kang)
Durian 36Yes, the only one$67.20 / 600g, $89.60 / 800gUnchanged; $16/kg budget lines delisted24/7 same-dayCheck on order
Fresh DurianNo, all 14 lines sold out$52 / 400g list, when restockedWas the cheapest 800g box, now out of stockAbout 60-min expressAbove $100 to $105
99 Old TreesNo, season endedFrozen $53 / 450g, walk-in onlyUnchangedWalk-in only for nowAbove $180 ($9.90 otherwise)
Royal DurianNo, sold out$53 / box when it restocksMooncake now sold out too; gelato onlyEvening only (1-day notice)From 2 boxes
Ah Seng DurianNothing listed onlineAsk at the stallUnchanged; mooncake window ended 25 SepNone, walk-in onlyN/A

Price check, 2 October 2026: the fresh shelves emptied, the freezer got cheaper

Our 19 September check found prices rising at every fresh seller. Two weeks on, most of them have simply run out.

  • Durian Delivery Singapore sold out of fresh Mao Shan Wang. Every fresh MSW, Black Gold and Black Thorn line is out of stock. Its fresh category now holds a single box: an 800g A6 Pahang XO D24 at $48.00, the cheapest fresh durian on this page.
  • And it cut its frozen prices hard. The 800g Frozen Penang MSW is $30.00, down from $55.00, and the 800g Frozen Black Thorn is $50.00, down from $70.00. Both are marked *Limited Stock*. Frozen Hulu, Kun Bao and Milky Red Prawn are out of stock.
  • Fresh Durian is sold out on all 14 lines, purees and puffs included. Its FD35%DIS26 code is still on the banner, with nothing to apply it to.
  • Durian 36 is now the only seller here delivering fresh Mao Shan Wang, at unchanged prices: $67.20 for 600g or $89.60 for 800g of flesh. Its $16/kg Hulu Wang, D24 and XO lines are no longer listed online.
  • 99 Old Trees is unchanged: Season Ended on all 16 fresh varieties, frozen MSW at the counter only.
  • Royal Durian's snowskin mooncake has sold out too, leaving the MSW gelato as the only thing you can order.
  • Ah Seng's online store is still closed, and its mooncake collection window ended on 25 September.

The cheapest Mao Shan Wang on this page is frozen, by a wide margin. At $3.75 per 100g, Durian Delivery's frozen Penang MSW costs a third of Durian 36's fresh box ($11.20 per 100g) and less than half of Durian 36's own frozen MSW ($8.80). Free delivery starts at $100, so three boxes plus a puree clears it.

Prices and stock still move daily. Every figure here was checked on 2 October 2026; confirm the price *and* the stock badge on the day you order.

Is durian season over in Singapore? Yes

In August 99 Old Trees advertised PAHANG SEASON NOW, Till Early September. Since mid-September it has flown Season Ended, Chilled and Frozen Durians Available, Walk-in Purchase Only, and all 16 of its fresh varieties remain closed, with prices still published but unorderable: Mao Shan Wang [D197] $88, Black Thorn [D200] $88, Tekka [D160] $72, Jinfeng [D198] $63, Johor XO $59, Ganghai $59, Black Pearl $59, Red Prawn [D175] $57, D88 $56, S17 $55, D13 $55, Bola [D199] $53, Celestial $53, Kasap Merah $52 and Sultan King [D24] $48, all per 750g.

This check the rest of the market caught up. Two of the three sellers that still had fresh Mao Shan Wang a fortnight ago have sold out, Royal Durian has not restocked since late August, and Ah Seng's online store is shut.

What it means in practice: fresh Mao Shan Wang now means Durian 36, and anything else means frozen. Durian Delivery Singapore's own season chart calls October *Low*, November *High* and December *Very High*, and describes a minor season from December to February, so the next real window is around November to December.

What a box actually costs: read this before comparing prices

Every seller here advertises a price per kilo, and none of them means a kilo of what you eat. The per-kg rate is for whole, un-husked fruit, husk and seeds and all, and the husk is most of the weight.

  • Durian Delivery Singapore: an 800g pack of flesh is cut from about 3.2kg of durian with husk.
  • Fresh Durian: each box holds 400g or 800g of meat, made from approximately 3.3kg of husked durian.
  • 99 Old Trees: average flesh weight is 26 to 27% of the gross whole-durian weight.

So an 800g box costs roughly 3.2 times the per-kg rate. Durian 36 makes the point for you: its Mao Shan Wang is listed at "$28", but the 800g option adds $61.60, for a real price of $89.60.

What you actually pay for one MSW boxPriceSizePer 100g
Durian Delivery Singapore (frozen, Penang MSW)$30.00800g$3.75
Durian 36 (frozen MSW)$70.40800g$8.80
Durian 36 (fresh MSW, the only fresh option)$89.60800g$11.20
Durian 36 (fresh MSW)$67.20600g$11.20
99 Old Trees (frozen, walk-in only)$53.00450g$11.78

Not Mao Shan Wang but fresh and cheaper: Durian Delivery's XO D24 at $48.00 for 800g, or $6.00 per 100g.

Which durian delivery service should you use?

You want…Order from
Cheapest MSW of any kindDurian Delivery Singapore (frozen Penang MSW, $30.00 per 800g)
Fresh Mao Shan Wang this weekDurian 36 ($67.20 per 600g, $89.60 per 800g)
Cheapest fresh durian of any kindDurian Delivery Singapore (XO D24, $48.00 per 800g)
Black ThornDurian 36 fresh ($95.20 per 800g) or Durian Delivery frozen ($50.00)
Durian tonight, any hourDurian Delivery SG or Durian 36 (both 24/7)
A replacement guarantee if a box is badDurian Delivery Singapore
Customise sweet-to-bitterRoyal Durian, when it restocks
To pick your own fruitAh Seng Durian, Alexandra outlet, call ahead

Boxed, whole or frozen

Boxed, de-husked durian is the default for delivery: no mess, a fixed portion, and the seller has already inspected the flesh, your main protection against a bad box. Whole fruit gives you maximum freshness and an exact weight; Durian 36 sells by the kilo, and Ah Seng opens it in front of you.

Frozen is the off-season buy, and this month it is the cheapest by far. Vacuum-packed boxes are frozen on the day of harvest, so they were packed when fruit was plentiful. Durian Delivery's product page is clear about the trade-off: these are frozen, not fresh, and cannot be exchanged for fresh durian. The texture is softer after thawing, which suits desserts and purees as well as eating.

Either way, eat Mao Shan Wang the same day it is opened or thawed.

How to avoid a bad box

  1. Buy graded or QC'd fruit. 99 Old Trees grades MSW into Sweet & Dry, Bittersweet & Creamy and Bitter & Moist; Royal Durian postpones or refunds rather than shipping fruit that fails QC
  2. Choose a replacement guarantee. Durian Delivery Singapore replaces bad durians free
  3. Buy the most-reviewed line, not the dearest. At our last check the priciest box at Durian Delivery Singapore had 2 reviews against 252 on its standard MSW
  4. Look for deep golden flesh, a small seed and a bittersweet finish, the marks of real MSW
  5. Compare per 100g, not per kilo. The per-kg badges are quoted on whole fruit
  6. Sum a bundle before you trust the word SAVE. At our last check Fresh Durian's SAVE MORE bundle cost more than its three boxes bought separately
  7. Check stock on the day. Two of the three fresh sellers sold out within a fortnight
  8. Expect variation. A single box may be filled from two fruits, so slight differences within one box are normal

Pair with

*Cover image: Fresh Durian official (boxed Mao Shan Wang).*

Related reads

Frequently Asked Questions

Are durian prices in Singapore going up or down right now (October 2026)?

Fresh is scarce and dear, frozen has got cheaper. Through July and August prices fell, with Mao Shan Wang down to around $16/kg at the peak. In September they rose at every check. CHECKED 2 OCTOBER, the fresh market has mostly run out rather than risen further: Durian Delivery Singapore and Fresh Durian are both sold out of fresh Mao Shan Wang, and Durian 36, the one seller here still delivering it, held at $28/kg ($89.60 for an 800g box of flesh) but dropped its $16/kg budget lines from its online shop. The direction has reversed in the freezer: Durian Delivery cut its vacuum-packed 800g Penang MSW from $55.00 to $30.00 and its frozen Black Thorn from $70.00 to $50.00. WHAT THIS MEANS FOR YOU: if you want Mao Shan Wang now, frozen is both the cheapest and the most available option, at $3.75 per 100g against $11.20 for fresh. Waiting for fresh to get cheaper is unlikely to pay off before the minor season around November to December.

When does durian season end in Singapore 2026, and can I still get durian delivered after that?

It has ended. 99 Old Trees, which advertised its Pahang season Till Early September, has flown a site-wide Season Ended banner since mid-September, and all 16 of its fresh varieties are still closed. The other sellers confirm it: Durian Delivery Singapore and Fresh Durian have both sold out of fresh Mao Shan Wang, Royal Durian has not restocked since late August, and Ah Seng's online store is closed. CAN YOU STILL GET IT DELIVERED? Fresh Mao Shan Wang, yes, but only from Durian 36, at $67.20 for 600g or $89.60 for 800g of flesh, 24/7 from its Geylang stall. Durian Delivery Singapore still has one fresh line, an 800g XO D24 box at $48.00. Frozen is the sensible buy after the season: Durian Delivery's 800g Penang MSW is $30.00 and its Black Thorn $50.00, Durian 36's frozen boxes are $70.40 to $83.20, and 99 Old Trees sells frozen MSW at $53 per 450g over the counter. Durian Delivery Singapore's own season chart calls October Low, November High and December Very High, with a minor season from December to February, so the next real window is around November to December.

Why is my durian bill so much higher than the advertised price per kg?

Because the per-kg price is for WHOLE, UN-HUSKED fruit, husk and seeds and all, while what arrives is de-husked flesh, and the husk is most of the weight. Durian Delivery Singapore states that an 800g pack of flesh is cut from about 3.2kg of durian with husk. Fresh Durian says each box holds 400g or 800g of meat made from approximately 3.3kg of husked durian, and 99 Old Trees publishes an average flesh weight of 26 to 27% of the whole fruit. So an 800g box costs roughly 3.2 times the per-kg rate. Durian 36 shows this most plainly: its Mao Shan Wang is listed at $28, but that is the per-kg rate, and the 800g option adds $61.60 for a real price of $89.60. WHAT ONE BOX OF MAO SHAN WANG COSTS TODAY (2 Oct 2026), PER 100g: Durian Delivery frozen $3.75 ($30.00 for 800g), Durian 36 frozen $8.80 ($70.40), Durian 36 fresh $11.20 ($89.60), 99 Old Trees frozen $11.78 ($53 for 450g, walk-in only). Compare these, not the badges.

Which Singapore durian delivery service is the cheapest for Mao Shan Wang?

Right now, Durian Delivery Singapore, by a wide margin, as long as you accept frozen. Its A8 Frozen Penang MSW is $30.00 for an 800g box (cut from $55.00, marked Limited Stock), or $3.75 per 100g. Free delivery starts at $100, so three boxes plus a $30 puree or a $50 frozen Black Thorn clears it. For FRESH Mao Shan Wang there is only one option on this page as of 2 October: Durian 36 at $28/kg, which is $67.20 for 600g or $89.60 for 800g of flesh. Fresh Durian, which was cheapest for fresh at our 19 September check ($65.00 for 800g with its code), is sold out on every line. If any durian will do, the cheapest fresh box is Durian Delivery's XO D24 at $48.00 for 800g.

Where can I get durian near me open now, late at night in Singapore?

Two services operate round the clock. Durian Delivery Singapore delivers 24/7 islandwide with no cut-off, ordered by WhatsApp on 84973036; its frozen 800g Penang MSW at $30.00 and fresh XO D24 at $48.00 are what it has in stock. Durian 36 runs 24/7 same-day delivery from its 24-hour stall at 608 Geylang Road, and is the only place on this page with fresh Mao Shan Wang ($89.60 per 800g). Note that its late-night cheap tier, D24 and XO after 7pm, is no longer listed online, so ask at the stall. If you prefer to go out, Geylang remains the traditional late-night durian belt, Ah Seng's Alexandra outlet (Blk 119 Bukit Merah Lane 1 #01-24) runs to 10pm, and 99 Old Trees (1 Teo Hong Road) is open 12pm to 10pm for frozen durian only.

Does Ah Seng Durian deliver in Singapore?

No. Ah Seng has always been collection only, and as of 2 October 2026 you cannot order from it online at all: its CoCo Cart storefront reads Ah Seng Durian is closed for now but we'll be back soon, and its own website catalogue lists no products. Its MSW snowskin mooncake collection window (17 August to 25 September) has also ended. The business has traded for over 40 years and its site is live, so this looks like an off-season pause rather than a closure. Its own Location page lists one outlet, the Alexandra Outlet at Blk 119 Bukit Merah Lane 1 #01-24, open to 10pm; phone before going, and ask for the day's per-kg rate. If you need delivery, Durian 36 is the only seller here with fresh Mao Shan Wang right now ($89.60 per 800g, 24/7), and Durian Delivery Singapore has frozen MSW at $30.00 per 800g.

Should I order de-husked (boxed) durian or whole fruit for delivery?

For delivery, boxed usually wins: there is no mess, the portion is fixed, and the seller has already opened and inspected the flesh, which is your main protection against a bad box. The trade-off is that a box is priced off roughly 3.2 to 3.3kg of whole fruit, so you pay for the husk either way. Order whole fruit if you want maximum freshness or an exact weight; Durian 36 sells by the kilo, and Ah Seng will open it in front of you at the stall. After the season there is a third option that is now the cheapest: frozen. Vacuum-packed boxes are frozen on the day of harvest, and Durian Delivery Singapore's 800g Penang MSW is $30.00. It thaws softer, cannot be exchanged for fresh, and suits desserts as well as eating. Whichever you choose, eat Mao Shan Wang the same day it is opened or thawed.

#best durian delivery singapore 2026#durian delivery singapore#best durian delivery#durian delivery service#same day durian delivery#durian same day delivery#durian delivery now#durian near me open now#ah seng durian delivery#mao shan wang delivery#musang king price singapore 2026#durian price singapore august 2026#msw price per kg#fresh durian delivery#durian delivery singapore review#durian 36 review#24 hour durian delivery#islandwide durian delivery#cheap durian singapore#durian season singapore 2026#order durian online singapore

You Might Also Like